Jak powinna wyglądać dobra prezentacja?

11/13/2016



Odpowiem słowami mistrza renesansu:

"Prostota to najwyższy stopień wyrafinowania"

Leonardo da Vinci


Spójność i umiar, to podstawa. Jednorodne powinny być wszystkie symbole graficzne, np. jeśli stosujemy strzałki, pilnujmy aby ich groty wszędzie były takie same.
Rysunki, zdjęcia, wykresy oraz schematy przemawiają do odbiorcy o wiele silniej niż słowa, jednak i tu należy zachować umiar, a przede wszystkim spójność. Jeśli decydujemy się na czarno-białe fotografie, to bądźmy konsekwentni.

Jeśli w naszej prezentacji będą różne style zdjęć i grafik, to zapanuje w niej chaotyczność i bałaganiarstwo.

W całej prezentacji stosujemy jeden krój czcionki. W celu wyróżnienia lub podkreślenia pewnych informacji możemy ją powiększyć, ale i tu starajmy się o konsekwencję i oszczędność. Najistotniejsze informacje zawsze przedstawiamy w taki sam sposób np. używając tej samej wielkości czcionki, koloru czy podkreślenia.

Oszczędnie podchodzimy, także do ilości kolorów (maksymalnie 4 kolory przewodnie, plus ich gama odcieni, to bardzo dużo!) i stosujemy je konsekwentnie w całej prezentacji. Kolory przykuwają uwagę odbiorców, ale także wywołują w nich określone skojarzenia i emocje. Stosując zbyt szeroką gamę kolorów rozpraszamy uwagę widza, bo nie wie co jest ważne na prezentowanym slajdzie. Warto stosować kolor z rozmysłem i umiarem.

Nie popadajmy w kolorystyczną przesadę.

Szczególnie ostrożnie wykorzystujmy elementy animacji. Animacja jest elementem bardzo przyciągającym uwagę, ale kiedy jest oszczędnie stosowana. Warto jej używać, aby w prosty sposób wyjaśnić skomplikowane zagadnienie. Unikajmy wszelkich niepotrzebnych ruchomych elementów, które tylko rozpraszają uwagę zamiast ją skupić na najważniejszych faktach.


Część wizualna każdej prezentacji zostanie zarejestrowana przez słuchaczy o wiele szybciej niż słowa, bo w pierwszej kolejności zapamiętujemy obraz a następnie dźwięk, warto zatem zadbać o wygląd prezentacji.

Spójny, prosty przekaz, to najlepsza forma komunikacji.

To może Ci się przydać

Popularne posty

Pamiętaj!

„Jeśli informacja jest przekazywana ustnie, po 3 dniach pamiętamy około 10 procent. Jeśli do prezentacji włączymy obrazy, zapamiętywanie może wzrosnąć do 65 procent.”
– twierdzi neurobiolog dr John Medina.

Po 3 dniach pamiętamy

Po 3 dniach pamiętamy