Czy prezentacja może być za krótka?

9/11/2016


Masz do przygotowania trzydziestominutowe wystąpienie. Zaplanowałeś już slajdy i wyszło ci, że będziesz miał ich 30. Może lepiej przygotować mniej slajdów, ale czy prezentacja nie będzie za krótka?

Średnio 1-2 minuty poświęcamy na omówienie jednego slajdu. Zrób próbę swojego wystąpienia i sprawdź, ile czasu tobie to zabiera.

Moim zdaniem lepiej mieć mniej slajdów, bo one są tylko uzupełnieniem tego, co chcesz powiedzieć. Jeśli uda Ci się zainteresować słuchaczy, to będą aktywni i zmotywowani do podjęcia z tobą dialogu. Wówczas po krótkiej, ale konkretnej części twojego wystąpienia, będziesz mógł kontynuować je odpowiadając na zadawane przez publiczność pytania.

Guy Kawasaki uważa, że najlepszą regułą na przygotowanie dobrego wystąpienia jest opracować maksymalnie 10 slajdów, przedstawić je w czasie nie dłuższym niż 20 minut, z treścią na slajdach pisaną czcionką nie mniejszą niż 30 punktów.

Nazwa reguły szybko wpada w ucho 10/20/30 i wato ją zapamiętać, ale z małą modyfikacją dotyczącą wielkości czcionki.

Guy Kawasaki uważa, że jeśli chce się mieć pewność, co do wielkości czcionki na slajdach wystarczy ustalić wiek najstarszego uczestnika i podzielić przez 2, w ten sposób uzyska się minimalną wielkość czcionki. Uważam, że o wielkości czcionki decyduje wielkość sali, w której będzie wyświetlana prezentacja. Najstarszy uczestnik może nie mieć 40 lat (uczeń, student), mieć sporą wadę wzroku i do tego usiąść w ostatnim rzędzie. Jeżeli sala będzie duża, to nawet tekst napisany czcionką 30-punktową może być za mały.

Tu oryginalny wpis Guy Kawasakiego na ten temat: The 10/20/30 Rule of PowerPoint http://guykawasaki.com/the_102030_rule/#axzz1FtqvQuCO

Kim jest Guy Kawasaki?

Guy Kawasaki jest współtwórcą sukcesu Apple Computer Inc. i dyrektorem generalnym garage.com Wśród książek, które napisał jest „The Art of the Start 2.0” („Sztuka rozpoczynania”, Wydawnictwo Helion), lektura dla każdego początkującego przedsiębiorcy. W rozdziale pt. „Sztuka przeprowadzania prezentacji” opisał regułę 10/20/30.

To może Ci się przydać

Popularne posty

Pamiętaj!

„Jeśli informacja jest przekazywana ustnie, po 3 dniach pamiętamy około 10 procent. Jeśli do prezentacji włączymy obrazy, zapamiętywanie może wzrosnąć do 65 procent.”
– twierdzi neurobiolog dr John Medina.

Po 3 dniach pamiętamy

Po 3 dniach pamiętamy