Czy mówisz obrazami?

6/18/2016


Dobra prezentacja powinna oddziaływać na wszystkie zmysły odbiorców, ale w pierwszej kolejności na wzrok, bo w pierwszej kolejności zapamiętujemy obraz a następnie dźwięk.

Wiele informacji, o których chcemy powiedzieć można przedstawić w sposób wizualny, który nie tylko skupia uwagę, ale także wspomaga zapamiętywanie.

Warto w prezentacjach stosować proste symbole obok tekstu lub próbować przedstawić dane liczbowe nie tylko za pomocą wykresu, ale również w formie schematu – uruchamiamy w ten sposób zapamiętywanie poprzez skojarzenia.


Dobry symbol powinien być prosty wręcz schematyczny. Ich prostota szczególnie sprawdzi się w dużych salach gdzie szczegółów nie dostrzeże widz siedzący w ostatnim rzędzie.

Znane jest powiedzenie, że obraz może powiedzieć nawet tysiąc słów, ale jest to możliwe tylko pod warunkiem, że będzie sugestywny do tego, co chcemy przekazać. Ilustracje muszą być wybrane wyjątkowo starannie. Jedna duża ilustracja zrobi o wiele większe wrażenie, niż kilka mniejszych (z tego prawa korzystają twórcy reklamy). Kilka ilustracji w bezpośrednim sąsiedztwie może spowodować rozproszenie uwagi odbiorców, a przecież zależy nam na skupieniu ich uwagi na wybranych informacjach.


Ilustracje mogą być kolorowe jak i czarno-białe. Warto pamiętać, że nasze oczy w pierwszej kolejności dostrzegają kolor. Jeżeli na czarno-białej fotografii umieścimy kolor, to on będzie, jako pierwszy zauważony.


Jeśli użyjemy palety zimnych i ciepłych kolorów, to warto pamiętać, że ciepłe kolory zawsze wychodzą na pierwszy plan, tłem dla nich są zimne kolory.



Kolorowe obrazy utrzymują naszą uwagę o 2 sekundy dłużej, niż obrazy czarno-białe. Odradzam jednak „zestaw tęcza”, może wprowadzić szum komunikacyjny i spowodować, że odbiorca pogubi się w gąszczu barw.


Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w przemawianiu do widza nie tylko słowami, ale także obrazami.

To może Ci się przydać

Popularne posty

Pamiętaj!

„Jeśli informacja jest przekazywana ustnie, po 3 dniach pamiętamy około 10 procent. Jeśli do prezentacji włączymy obrazy, zapamiętywanie może wzrosnąć do 65 procent.”
– twierdzi neurobiolog dr John Medina.

Po 3 dniach pamiętamy

Po 3 dniach pamiętamy