Analiza SWOT ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Można ją stosować nie tylko do analizy sytuacji firmy, czy pojedynczego projektu, ale także do szukania nowych ścieżek rozwoju. Warto pamiętać, że SWOT to nie tylko spis plusów i minusów.
W 5 krokach pokażę Ci jak ją przeprowadzić. Przygotowałam dla Ciebie również atrakcyjne graficznie slajdy, do których wystarczy wstawić dane, ale o tym później.
Jakie czynniki kryją się pod literami akronimu SWOT?
SWOT to akronim angielskich nazw czynników, jakie są brane pod uwagę podczas analizy.
S = Strengths = Mocne strony
(czynniki pozytywne wewnętrzne)
Wszystko to co robisz lub co posiadasz oraz co jest unikalne na rynku, a co umożliwia Ci osiągnięcie sukcesu, np.: unikalny produkt, unikalny know-how, nowoczesna technologia, wysokie umiejętności, duże doświadczenie, itd.
W = Weaknesses = Słabe strony
(czynniki negatywne wewnętrzne)
Wszystko to, czego nie posiadasz lub czego nie robisz i co stoi na drodze do Twojego sukcesu, np.: brak wykwalifikowanych pracowników, małe doświadczenie, brak dostępu do nowych technologii, słaba motywacja pracowników, brak wiedzy o danej branży, itd.
O = Opportunities = Szanse
(czynniki pozytywne zewnętrzne)
Wszelkie sprzyjające sytuacje, które możesz wykorzystać w celu osiągnięcia dobrych wyników w danym obszarze, np.: mała konkurencja, duży popyt na produkty/usługi, które oferujesz lub zamierza oferować, itd.
T = Threats = Zagrożenia
(czynniki negatywne zewnętrzne)
Wszelkie teraźniejsze i przyszłe okoliczności zewnętrzne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na Twój obszar działania, np.: nasycenie rynku na oferowane przez Ciebie produkty/usługi, niekorzystne prawo gospodarcze czy podatkowe, kryzys ekonomiczny, itd.
Jak dokonać analizy SWOT?
Załóżmy, że od jakiegoś czasu prowadzisz projekt i chcesz się dowiedzieć jaka strategia działania będzie dla niego najlepsza. Jak się tego dowiedzieć? Zaraz poddamy go analizie SWOT.
Możesz też poddać analizie SWOT dopiero planowany przez Ciebie projekt. Dowiesz się, czy warto nim sobie zaprzątać głowę, czy też nie.
W trakcie analizy SWOT wyjdziemy od mocnych i słabych stron projektu (czynników wewnętrznych) i skonfrontujemy je z otoczeniem (z czynnikami zewnętrznymi), stąd możesz spotkać się z określeniem SWOT jako podejścia „od wewnątrz do zewnątrz”.
Krok 1.
Określ mocne/słabe strony, a także szanse/zagrożenia
Wypisz najistotniejsze cechy, te które mają znaczenie strategiczne dla Twojego projektu. Określ, czy są one mocną czy słabą stroną (czynniki wewnętrzne, zależne od Ciebie).
Wypisz też najważniejsze szanse i zagrożeniach (czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na realizację Twojego projektu).
Aby było Ci łatwiej dokonać selekcji nadaj cechom rangę:
A – najistotniejsze, B – mniej istotne, C – najmniej istotne.
W następnym kroku weźmiesz pod uwagę tylko 5 cech z najwyższą rangą.
Krok 2.
Nadaj cechom wagi
Każdej z cech nadaj wagę według której je oceniasz. Wagi w ramach poszczególnych kategorii muszą sumować się do 1,00.
Krok 3.
Odpowiedz na kluczowe pytania
Przed Tobą uporządkowanie najważniejszych informacji. Do tego potrzebujesz zidentyfikować powiązania pomiędzy czynnikami, dlatego odpowiedz na 4 pytania, zamieszczone poniżej. Do każdego pytania wykonaj tablicę krzyżową. Poniżej załączam przykład z opisem jak ją wypełnić.
1. Czy zidentyfikowane mocne strony pozwolą wykorzystać nadarzające się szanse?
2. Czy zidentyfikowane mocne strony pozwolą przezwyciężyć zagrożenia?
3. Czy zidentyfikowane słabe strony nie pozwolą na wykorzystanie nadarzających się szans?
4. Czy zidentyfikowane słabe strony wzmocnią siłę oddziaływań zagrożeń?
Przykład:
1. Czy zidentyfikowane mocne strony pozwolą wykorzystać nadarzające się szanse?
Wpisz „1” jeśli występuje zależność między „Szansą” a „Mocną stroną”, jeśli nie „0”.
W kolumnie i wierszu „Waga” wpisz ustalone w kroku 2 wagi dla każdej z cech.
„Liczba interakcji” oznacza sumę występowania zależności.
„Iloczyn wag i interakcji” oznacza pomnożenie „Wagi” i „Liczby interakcji” oraz wpisanie wyniku.
„Ranga” określa moc cechy. Rangę wpisuje się od „1” do „5” w zależności od wyniku iloczynu wag i interakcji. Tam, gdzie jest najwyższy wpisujesz „1”. Tam, gdzie najniższy „5”.
Krok 4.
Wypełnij zestawienie zbiorcze uzyskanych wyników
Uzyskane wyniki z kroku 3 wpisz do zestawienia zbiorczego, jak poniżej na przykładzie.
Krok 5.
Wybierz strategię
Tu wystarczy tylko przepisać dane z tabeli z kroku 4 w poniższą macierz strategii.
Najwyższa liczba interakcji i ważona liczba interakcji wskazują na strategię jaką należałoby wybrać dla Twojego projektu.
Opis strategii:
Strategia agresywna (maxi-maxi)
Twój projekt jest w najkorzystniejszej sytuacji. Jego mocne strony przeważają, a otoczenie sprzyja licznymi okazjami.
Kluczem do sukcesu jest silna ekspansja i zdywersyfikowany rozwój. W tej strategii należy skoncentrować się na wewnętrznych atutach (koncentracja zasobów, wzmacnianie pozycji), które pozwolą wykorzystać nadarzające się okazje, aby się dynamicznie rozwijać.
Strategia konserwatywna (maxi-mini)
Twój projekt ma duży potencjał wewnętrzny, który musi stawić czoła niesprzyjającym warunkom zewnętrznym.
Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie własnych atutów i dzięki nim minimalizowanie zagrożenia zewnętrznego.
Jednocześnie trzeba unikać zagrożeń o ile to możliwe lub starać się zmniejszyć ich siłę oddziaływania. Strategia ta jest nazywana konserwatywną, bo wiąże się z minimalnym ryzykiem, ale wymaga dużej kreatywności (zmniejszenie kosztów, ulepszenie projektu, rozwijanie nowych obszarów, segmentacja rynku, poszukiwanie nowych rynków, itd.).
Strategia konkurencyjna (mini-maxi)
Niestety w Twoim projekcie występuje przewaga słabych stron nad mocnymi, są jednak sprzyjające warunki zewnętrzne.
Kluczem do sukcesu jest koncentracja na wykorzystaniu szans przy jednoczesnym minimalizowaniu lub naprawianiu słabych stron Twojego projektu, które ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają skorzystanie z nadarzających się okazji. Należy przeciwdziałać słabościom, próbować je przezwyciężyć (powiększenie posiadanych zasobów, ulepszenie projektu, zwiększenie produktywności, redukcja kosztów). Jest to możliwe do wykonania, ponieważ otoczenie stwarza stosowne okoliczności.
Strategia defensywna (mini-mini)
Niestety otoczenia zewnętrzne dla Twojego projektu jest niesprzyjające, a dodatkowo zagrożenia zewnętrzne są wzmacniane przez słabości wewnętrzne Twojego projektu.
Należy rozważyć rezygnację z zamierzeń.
Jeśli analizowany był projekt już wprowadzony na rynek, to ta strategia umożliwia przetrwanie (poprzez redukcję kosztów, zmniejszenie zdolności produkcyjnej, zatrzymanie procesu inwestowania) lub stopniowe wycofywanie się z niego.
Gotowe slajdy do przedstawienia analizy SWOT możesz pobrać z
http://multiprezentacje.blogspot.com/p/pobierz.html